wtorek, 14 czerwca 2016

Lublin

Przez wiele lat weekendową „mekką” Warszawy był Kazimierz Dolny.  Rzeczywiście Kazimierz to urokliwe miasto, gdzie wiele się działo.  Jednak dzisiaj, niemal w każdym mieście i miasteczku jest mnóstwo imprez i wydarzeń.  Dlatego sam program kulturalny i kilka zabytków nie wystarczy, trzeba mieć to „coś”.
Panorama Lublina przy ul. Jezuickiej 5/7

Moim zdaniem Lublin ma wszystko, czego potrzeba na dobry weekend.  Co więcej, to miasto do którego można wracać i zawsze będzie coś do odkrycia.  A jeśli już wszystko odkryjemy, to przecież zawsze można spędzić czas na szwendaniu się i zaglądaniu do kawiarni i galerii.  Przyznaję, że trochę dziwię się, że tak mało mówi się o Lublinie.

Lublin Stare MiastoTo na tyle wrażeń z krótkiego pobytu, przejdźmy do konkretów.  Lista obiektów do objerzenia to kilkadziesiąt punktów rozsianych po różnych częściach miasta.  Jednak najważniejsze, jak w większości  polskich miast, jest Stare Miasto.  Pomiędzy Bramą Grodzką i Bramą Krakowską znajdziemy najwięcej zabytków m.in. Katedrę, Kościół Św. Stanisława i Klasztor Ojców Dominikanów, Plac po Farze, Stary Ratusz z Trybunałem , Basztę Półokrągłą zwaną Gotycką.

Kaplica Św. Trójcy - LublinWażnym miejscem jest Wzgórze Zamkowe, gdzie znajdziemy Kaplicę Zamkową pod wezwaniem Św. Trójcy, Zamek i Wieżę – Donżon.  Warto tak zorganizować, pobyt w mieście aby odwiedzić wspomnianą Kaplicę Św. Trójcy, która słynie z przepięknych fresków.  Rzeczywiście miejsce robi niesamowite wrażenie.  Freski pokazujące codzienne życie znajdziemy w Piwnicy pod Fortuną, w zabytkowej kamienicy Lubomirskich.  Podziemia te zostały przekształcone w Muzeum, które z sukcesem wykorzystuje techniki multimedialne aby opowiedzieć historię miasta.

Wzgórze Zamkowe było świadkiem masakry 22 lipca 1944 roku, dlatego lublinianie patrzą na to miejsce zdecydowanie inaczej niż turyści.  Pomiędzy Starym Miastem a Wzgórzem Zamkowym, w okresie przed II Wojną Światową znajdowała się dzielnica żydowska.  Historia tego miasta przez prawie 500 lat była współtworzona przez ludność żydowską, dlatego był określony mianem Jerozolimy Królestwa Polskiego.  Niestety, w czasie okupacji Niemcy całkowicie zniszczyli dzielnicę żydowską, a jej mieszkańców wymordowali w obozach w Majdanku, Bełżcu i Sobiborze.  Niewiele jest miejsc związanych z obecnością społeczności żydowskiej w Lublinie, ale pamięć pozostała.

Lublin, w ostatnich latach postawił na kulturę.  Wyjątkowym wydarzeniem jest Noc Kultury, która w tym roku (2016) była już 10tą edycją.  Na potrzeby wydarzeń kulturalnych otwarto ostatnio Centrum Spotkania Kultur – nowoczesny obiekt wielofunkcyjny.
Centrum Spotkania Kultur

Wszystkim polecam Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy ul. Jezuickiej 1/3.   Tam znajdziecie przydatne informacje i podpowiedź co zrobić aby dobrze spędzić czas w Lublinie (info@loitik.eu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz